Yükleniyor
0
Nezaket Emine Atasoy'dan Gürcistan ile İşbirliği

Uluslararası Yatırım ve İş Dünyası Konfederasyonu Genel Başkanı, IHRDC İyi Niyet Elçisi Nezaket Emine Atasoy , Ankara Büyükelçisi  Giorgi Jajgava ile görüştü. Başkan Atasoy, Gürcistan Büyükelçiliği ile ihracat ve yatırımlar konusunda işbirliği yapılacağını bildirdi.

Gürcistan Büyükelçisi Giorgi Jajgava, ULUSKON Genel Başkanı ve IHRDC İyi Niyet Elçisi Nezaket Emine Atasoy’u ziyaret etti. Başkan Atasoy’un ev sahipliğinde bir yemek eşliğinde gerçekleşen toplantıda, taraflar ilk kez bir araya geldi. Görüşmeye, ULUSKON aracılığıyla Gürcistan’a yatırım talebinde bulunan iş insanları da katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada, Jajgava, ‘'Farklılıkarımız var tabi, fakat insanlarımız ve kültürlerimiz çok benziyor; çok uzun bir zamandır milletlerimiz etkileşim halinde, birbirimize bir şeyler katıyoruz. Bunu iki tarafın da yararına olacak şekilde devam ettirmek en büyük temennim. Gürcistan, Türkiye’nin diğer ülkelerle olan ticari faaliyetlerinde de bir köprü görevi üstlenecek. Nezaket Hanım’ın Dünya çapındaki çalışmaları takdire şayan. Beraber iş birliği içinde olmaktan onur duyarım,’’ ifadelerine yer verdi.

Büyükelçi Jajgava buna ek olarak, Gürcistan'daki firmaların, HES yatırımları, tekstil, konfeksiyon, turizm ve otel, mobilya, gıda, temizlik malzemeleri ve hizmet sektörü olmak üzere hemen hemen her sektörde faaliyet gösterdiğini bildirdi.

Başkan Atasoy, amacının Gürcistan ve Türkiye arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu ve mevcut ilişkilerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyetinin ihracatını daha da ileri götürmeye önem gösterdiklerini kaydederek,

‘’Gürcistan'a en fazla ihracat yapan ülke Türkiye’dir, ve Gürcistan'a yapılan toplam ihracatın yüzde 17'si Türkiye'ye aittir. Bu yatırımlara ek olarak, Gürcistan’daki inşaat ve yenilenebilir jeotermal enerji potansiyellerini de değerlendirmekte fayda var.’’ dedi.

Bunun üzerine Büyükelçi, Genel Başkan Atasoy’u 2022’nin ilk aylarında, ona eşlik edecek iş heyetiyle birlikte Gürcistan’a davet etti. İki ülkenin arasında gerçekleşecek bu işbirliğinin, Gürcistan ve Türkiye’nin arasındaki ithalat ve ihracatı arttırması planlanıyor.